top of page

Równania równowagi

W tym wpisie znajdziesz informację na temat:

Równania równowagi służą do opisania stanu ciała które, jest w równowadze. Takie ciało nie zmienia swojej pozycji, czyli jest w spoczynku ani nie przyspiesza.

Suma wszystkich sił i momentów działających na ciało w stanie spoczynku musi się równoważyć, opisujemy to matematycznie w następujący sposób:


Układ płaski (2D) - równania równowagi


Powyższe równania obowiązują w płaskim układzie sił. Korzystamy z nich przy wyznaczaniu reakcji dla belek, ram i kratownic. Tego typu elementy są podstawowymi zagadnieniami statyki. W takich zadaniach zależy nam żeby elementy pozostawały w spoczynku. Jeśli ciała poruszają się to mówimy o innych działach mechaniki takich jak kinematyka czy dynamika.3 stopnie swobody ciała w ruchu płaskim, na płaszczyźnie
Rys.1. Trzy stopnie swobody ciała w ruchu płaskim.

W układzie płaskim ciało może się poruszać w kierunku x i y oraz obracać wokół osi z skierowanej do nas. W układzie płaskim ciało posiada 3 stopnie swobody. I aby ciało pozostało w spoczynku musimy mu te 3 stopnie swobody zrównoważyć. I właśnie w tym celu stosujemy równania równowagi. Jeśli bilans sił x i y oraz suma momentów będzie równa zero to oznacza że ciało nie porusza się ani nie obraca.


Specyficznym rodzajem układu płaskiego jest płaski układ sił zbieżnych (nazywany również układem środkowym). To taki układ dla którego siły przecinają się w jednym punkcie. Są zbieżne w tym właśnie punkcie. Dla takiego układu warunkiem równowagi są jedynie dwa równania:

Układ przestrzenny (3D) - równania równowagi


Układzie przestrzennym mamy trochę więcej stopni swobody. Jest ich aż sześć. Dla każdego stopnia swobody mamy przypisane równanie opisujące równanie równowagi. Więc otrzymujemy sześć równań. W zadaniach gdzie wyznaczamy reakcje podporowe w układach przestrzennych znalezienie rozwiązania jest trudniejsze przez to, że mamy aż sześć równań.

Pamiętajcie ile równań tyle maksymalnie niewiadomych. 6 równań = maksymalnie 6 niewiadomych.

Oznacza to że ciało w przestrzeni może się poruszać w trzech kierunkach i wykonywać obrót wokół trzech osi.


Stopnie swobody - układ przestrzenny- solverEdu
Rys.2. Stopnie swobody - układ przestrzenny

To wszystko w temacie równań równowagi w statyce od mnie.

Więcej informacji na temat równowagi możecie znaleźć na stronie statyka.info

118 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page